The Federalist Society for Law and Public Policy Studies (often called “FedSoc”) is a major American organization of conservative and libertarian lawyers, judges, law students, and scholars. Founded in 1982 by law students at Yale, Harvard, and the University of Chicago, it started as a way to challenge what its founders saw as dominant liberal ideas in law schools.Key Principles (straight from their mission):
It’s not a lobbying group or political party — it claims to be non-partisan and focuses on open debate. They host events, panels, and speeches with speakers from all sides (though most align conservative/libertarian).Structure:
Influence:
Critics say it’s too partisan and has shifted the courts rightward. Supporters say it promotes intellectual diversity and constitutional fidelity.The James Madison ConnectionThe society’s logo is a silhouette of James Madison (4th U.S. President, “Father of the Constitution,” co-author of The Federalist Papers). They see themselves as heirs to Madison’s ideas on limited government and checks and balances.
There is no separate major organization called the “Madison Society” directly paired with the Federalist Society. “Madison Society” refers to various unrelated groups (e.g., Second Amendment advocacy, university alumni clubs, or progressive counterparts like the American Constitution Society). The “Federalist and Madison Societies” likely refers to the Federalist Society’s strong ties to James Madison’s legacy.In short: The Federalist Society is the big player in conservative legal circles, proudly Madison-inspired. It’s all about debating ideas to keep government limited and judges neutral.For more: Visit fedsoc.org or read The Federalist Papers for the original inspiration!
You don’t need to follow these closely to get the point. Most of you already recognize the pattern.
During multiple Supreme Court nominations over the last decade, tens of millions of dollars were spent by groups with neutral-sounding names, many of them structured as nonprofits that do not disclose donors.
The ads weren’t about law — they were about emotion, fear, and identity.
The funding sources? Largely invisible.
Oh yeah.
In several states, outside money has flooded judicial elections — races most voters barely notice — because judges decide issues like tort law, environmental regulation, and labor disputes.
Small states. Big money. Quiet races.
Oh yeah.
Energy, mining, and real estate interests have repeatedly funded campaigns against local ballot initiatives — zoning rules, environmental protections, or tax measures — using PACs that make them look like grassroots efforts.
The campaign feels local.
The money often isn’t.
Oh yeah.
School board races and education policy fights increasingly attract outside funding from ideological organizations on both the right and the left — often routed through nonprofits that don’t disclose donors.
Parents think it’s a local debate.
The funding strategy was written elsewhere.
Oh yeah.
Ever see ads that say things like:
“Tell Senator X to protect freedom”
“Call Representative Y and demand action”
These often come from groups legally classified as issue advocacy, not campaigns — which allows them to spend heavily without revealing who’s paying.
Same effect. Different label.
Oh yeah.
In lower-population states, a few million dollars can completely reshape a political conversation — making them attractive targets for national organizations seeking influence at a bargain price.
Montana, Wyoming, the Dakotas, West Virginia — none of them are accidental.
Oh yeah.

Most people outside of Montana don’t think about Montana much — and that’s exactly the point.
Montana matters here not because it has all the answers, but because it raises a question many places are quietly facing:
What happens when a community tries to limit outside influence structurally instead of just complaining about it?
To ground that question in reality, here are two useful references:
Official proposed ballot text and description (Montana Secretary of State) — this is the government’s own page listing what the initiative says it would do. Montana Proposed 2026 Ballot Issues Page (Official Text & Summary)
Plain-language summary of the initiative statement — a concise version of what the amendment would change. Group Releases Text of Proposed Montana Constitutional Amendment to Curb Dark Money (Summary)
With those in hand, you can always look at the source language while reading this section.
The change in Montana law would simply not grant the corporations the power to give to candidates or causes, but would allow individuals to give, but those donations would be tracked.
The proposed legislation is the first-of-its-kind and takes a different approach to the problem of campaign finance in spending. For example, last year’s U.S. Senate race in Montana, which saw Republican Tim Sheehy beat incumbent Democrat Jon Tester, had more than $275 million spent in a state of roughly 1.2 million people.
“Basically, the only difference is that corporations won’t be able to spend in our elections,” Mangan said.
The specifics of the proposed constitutional amendment would carve out exceptions for organizations like political parties and even media organizations whose coverage could possibly run afoul of the amendment’s language.
“If a person wants to spend money, then they have to put their name on it. It’s full disclosure. That’s what this is all about,” Mangan said.
The Montana proposal — often referred to as the Montana Plan or the Transparent Election Initiative — is fundamentally different from traditional campaign finance reforms.
Instead of regulating spending directly, it would change the basic definition of what corporations and similar entities (“artificial persons”) are allowed to do in elections. In effect, it would:
Amend the state constitution to say corporations and other artificial entities have only the powers the constitution explicitly grants them.
Specifically ensure that corporations have no authority to spend money or anything of value on elections or ballot issues.
Leave open the possibility for political committees (not corporations) to spend money on elections.
Include enforcement provisions and severability clauses to protect parts of the law if others are ruled invalid. Montana Secretary of State+1
This isn’t the typical approach of saying “limit X amount” or “disclose Y.” It says, in essence:
If the state never gave a corporate entity the power to spend in politics in the first place, then it can’t do so now. Harvard Law Corporate Governance Forum
That’s why proponents describe it as a doctrine-based challenge to the framework established by Citizens United — not a straightforward campaign finance rule. Harvard Law Corporate Governance Forum
There are four big implications worth noting:
1. It reframes power, not just spending.
Instead of capping or reporting spending, it redefines who gets that power at all. That’s a deeper structural shift in how the political system treats corporations. Harvard Law Corporate Governance Forum
2. It acts at the level where consequences are visible.
When outside groups spend in small races or ballot campaigns, local voters often never see the circuit of influence. This initiative aims to shorten that circuit — even if imperfectly. Truthout
3. It shows how local contexts shape responses to national problems.
Dark money isn’t a national phenomenon only — it’s a distributed one, especially in low-attention environments like state and local elections. Montana’s approach reflects that reality. NonStop Local Montana
4. It illustrates why there’s “no one best fix.”
You’ll notice this proposal doesn’t:
Ban all political spending by wealthy individuals
Eliminate all influence from outside actors
End lobbying
And, according to some critics, may raise free speech or legal concerns if adopted wholesale Montana Free Press
What it does is test a structural lever that hasn’t been widely tried before: the state’s sovereign authority to grant or withhold corporate powers.
As of late 2025:
The Montana Attorney General has ruled the proposed initiative legally insufficient, arguing it combines multiple constitutional changes into one item and may affect more than a single subject. Montana Free Press
The organizers are planning to challenge that ruling and pursue placement on the 2026 ballot. Montana Free Press
This process — review, challenge, signature gathering — is itself part of what makes Montana a useful test case. It isn’t a finished story yet.
When you look at the initiative text and the summary together with your understanding of dark money and influence, here’s the clean takeaway:
Montana isn’t offering a pre-packaged solution.
It’s testing whether changing who can spend at all alters the dynamics of influence.
The state’s unique legal authority provides a laboratory for ideas that might be adapted elsewhere in different forms.
In other words:
Montana’s initiative isn’t the answer — it’s an experiment. Good data from experimentation — success or failure — gives other states something concrete to think with.

Why Simple Solutions Fail
Once people understand how dark money works, the next instinct is to ask:
“Why don’t we just ban it?”
That reaction is understandable — and it’s also where most discussions fall apart.
Political speech is protected broadly in the United States, not because it’s always noble, but because limiting it is dangerous. Any rule strong enough to silence bad actors is also strong enough to silence legitimate dissent.
That creates a hard tradeoff:
Regulate too lightly, and influence hides
Regulate too aggressively, and speech is chilled
There is no clean line that separates “acceptable” influence from “unacceptable” influence without collateral damage.
Money itself isn’t illegal. People are allowed to spend their own money advocating for causes they believe in.
The difficulty arises when:
Money becomes scalable
Influence becomes detached from consequences
The people paying don’t live with the outcomes
Banning money outright isn’t realistic. Limiting it too tightly just pushes it into new, often less visible channels.
Even well-written laws struggle in practice:
Agencies are underfunded
Rules are complex
Violations are hard to prove
Punishments arrive long after elections are over
By the time enforcement catches up, the decision has already been made.
The reason dark money persists isn’t because no one has tried to fix it. It’s because every fix runs into real-world constraints.
Understanding those constraints doesn’t mean giving up.
It means being honest about what’s possible.
That honesty is the starting point for any solution that has a chance of lasting.
Why Local Answers Matter More Than National Ones

If there is no single best fix, the next question becomes:
“At what level should we even try?”
The instinct in modern politics is to look upward — to Congress, the courts, or national leaders. But many of the problems tied to dark money don’t originate at the national level. They concentrate locally.
In reality, many of the National Initiatives actually originated at the local level, they are designed, implemented and evaluated locally before they are introduced on a National Level. Although what works here doesn’t work there is true. Money is spent wisely and pilot plans or test runs are judged in different environments.
One of the most outwardly confusing observations is why actions or interference will be implemented in one locality or region and not another. When this happens you must step back and follow either the money or the vote. We may be led to believe the new infrastructure is for the communities health, but will it still be supported when the oil fracking or coal mining, or.. or.. is no longer profitable to the corporation located many states away without any other financial ties to the local population.
National rules have to work everywhere:
In resource states and service economies
In rural communities and major cities
In places with very different risks and incentives
That forces compromise — and compromise often produces rules that are too blunt to be effective and too rigid to adapt.
Local and state systems, by contrast:
Have clearer lines of cause and effect
Face specific pressures rather than abstract ones
Can tailor responses to their own vulnerabilities
What works in one state may fail in another — and that’s not a flaw. It’s reality.
When decisions are made locally:
The people affected are easier to identify
The consequences are harder to ignore
The distance between influence and impact is shorter
That doesn’t eliminate outside pressure, but it makes it harder to hide.
Focusing on local solutions isn’t about shutting out the world or pretending states exist in a vacuum.
It’s about restoring balance:
National rules set guardrails
Local systems decide how much influence they can absorb
That balance is what federalism was designed to provide.













#FreeSpeechTest #BotFree #SocialExperiment
#HumanDiscourse #FreeSpeechTest #SocialExperiment
#HumanDiscourse #FreeSpeechTest #SocialExperiment

|
Category
|
Specific Allegations
|
Reported Details
|
Sources
|
|---|---|---|---|
|
Government Jet Usage
|
Misuse of FBI’s $60 million Gulfstream (GV) jet for personal travel, including golf trips and visits to girlfriend.
|
– Golf Trip: In summer 2025, Patel used the jet for a recreational golf outing with friends to a private resort at the Carnegie Club in Scotland. FBI agents coordinated his transportation and security with Scottish/British authorities. – Visits to Girlfriend: Multiple flights to see Wilkins perform or simply visit her in Nashville, TN (where she lives). Examples: – October 2025: Flew to State College, PA, for her national anthem performance at a Penn State wrestling event (Real American Freestyle). The jet then continued to Nashville. This occurred during the government shutdown. – May 2025: Wilkins flew to London to join Patel at a security conference; FBI personnel transported her from the airport. – Total: At least 12 personal trips since February 2025 (vs. former Director Robert Mueller’s 10 over four years). – Cost: Directors must reimburse at commercial ticket rates (far below actual jet costs, e.g., $10,000+ per hour to operate).
|
, , , , , , , , , , [post:44], [post:46], [post:48], [post:50], [post:52], [post:54], [post:56]
|
|
Security for Girlfriend
|
Deployment of SWAT-qualified agents to protect Wilkins, who is not a spouse or official protectee.
|
– NRA Convention (Spring 2025, Atlanta): Wilkins arrived with a two-agent SWAT team from the local FBI field office (on Patel’s orders) for her national anthem performance. Patel later berated the team commander for briefly leaving her unattended, citing poor communication and perceived risks. – Other Events: Agents from Nashville’s SWAT team guarded her home; additional tactical agents from Salt Lake City protected her at a September 2025 event. Coverage extended to Las Vegas and other locations. – Rationale: FBI cites “hundreds of credible death threats” against Wilkins due to her relationship with Patel and her conservative activism (e.g., gun rights advocacy). – Criticism: SWAT teams are typically for high-risk operations, not VIP protection; agents were pulled from counterterrorism duties.
|
, , , , , , , , , [post:45], [post:47], [post:49], [post:51], [post:57]
|


When you stop — really stop — reacting to the crazy antics around us, you start to see patterns. When Trump took office 2.0, we were overwhelmed by the sheer amount of “stuff” being thrown at us. So we reacted exactly as designed: ineffectively, trying to make sense of it all and put out a thousand little fires that were, in truth, nothing more than distractions.
What happened next was unexpected. Trump began believing his own myth and started seeing his power as unlimited. He knew the only real force that could slow him down was the courts — and he has always been a master of legal delay. Delay something long enough, and the outcome becomes reality by default.
But what he failed to consider is that his playground has changed. We are not his contractors willing to take a loss just to move on. We are a nation with far more power than he could ever hope to wield. And right now, it looks like he knows his back is against the wall.
What comes next? I won’t guess. But I can tell you how I now see the playing field — and you’re welcome to draw your own conclusions from there.
No coherent ideology
No long‑term planning
No theoretical framework
An intuitive sense for grievance
A talent for chaos
A loyalty‑for‑protection racket
A cultic relationship with followers
A willingness to break any norm
deregulation
culture‑war mobilization
audience addiction
anti‑institution sentiment
the Mercer family
Leonard Leo / Federalist Society judicial pipeline
Koch networks (though more ambivalent about Trump personally)
tax cuts
deregulation
pro‑corporate courts
weakened labor power
anger
conspiracy
identity conflict
content that feels like “secret truth”
opposing Trump costs them their careers
supporting him gives them power and funding
they can use him as a distraction while they pass their policy goals
40+ years of planning
billions in dark money
a pipeline from law school to Supreme Court
clear ideological ends:
weaken federal power
expand corporate rights
roll back civil rights protections
enforce conservative social values
structural resentment
de-democratization of information
institutional gridlock
demographic shifts
economic precarity
political nihilism
Billionaire-funded conservative networks (Leo, Mercers, Koch subsets)
Right‑wing media ecosystems
Republican politicians who think they can ride the tiger
Algorithms that radicalize without human controllers
A base that now has its own momentum independent of Trump

Big Discrepancy Between Claimed and Real Savings
Politico found that whereas DOGE claims ~$54.2 billion in “contract cancellation” savings, only $1.4 billion could be verified via clawbacks or de-obligations. Politico
NPR’s analysis matched DOGE’s contract list to public spending databases and estimated only $2.3 billion in actual or likely real savings from the canceled contracts. NPR
DOGE has repeatedly revised its “wall of receipts” downward: it quietly deleted billions in claimed savings after media scrutiny. NPR+2NPR+2
Many Contracts Yield No Real Savings
Nearly 40% of the contracts canceled by DOGE appear to produce zero savings, according to DOGE’s own posted “receipts.” CNBC+2https://www.wdtv.com+2
Why no savings? Because in many cases, those contracts had already been fully obligated — meaning the government had already committed the money (or even spent it). https://www.wdtv.com+1
As Charles Tiefer, a former government-contracting law professor, put it:
“It’s like confiscating used ammunition … there’s nothing left in it.” https://www.wdtv.com
Accounting Tricks — Using “Ceiling Values”
A big part of the exaggeration comes from counting the maximum possible value (“ceiling”) of contracts instead of what was realistically going to be spent. PolitiFact+2NPR+2
Some of the contracts DOGE lists are “blanket purchase agreements” (BPAs). These aren’t firm orders — more like catalogs: the government can order from them if it needs to. Canceling a BPA doesn’t always save money because not all the “ceiling” was going to be spent. CNBC
Experts say that using ceiling values inflates the numbers and misleads the public about how much real money is being saved. NPR+1
Major Reporting Errors and Corrections
One glaring error: DOGE originally listed an $8 billion ICE contract as canceled, but that contract was actually only $8 million. NPR
Another: a $655 million USAID contract was apparently listed 3 times, triple counting the same item. NPR
After scrutiny, DOGE removed or revised more than 1,000 entries from its “wall of receipts” — reducing its previously claimed large savings. Reuters
Lease & Workforce Claims Also Questioned
DOGE claims additional savings from canceled leases and workforce reductions, but some experts argue that even these numbers are overstated or lack clarity. NPR
For lease savings, cost-benefit questions emerge: terminating leases may have “savings,” but what are the long-term costs (or the lost value)? Wikipedia
On workforce: DOGE reportedly has pushed out or gotten buyouts from tens of thousands of federal workers, but the long-term impact on efficiency and government capacity is unclear. Le Monde.fr
Lack of Verifiable “Cash Back” to Treasury
Even if DOGE “saves” money (in its accounting), that doesn’t necessarily mean the money is returned to the Treasury. Some “savings” are theoretical — based on de-obligation, not actual cash recovered. Politico
Experts note: just because a contract is canceled doesn’t guarantee that all unspent money is clawed back. Politico+1
Transparency Questions
While DOGE claims to provide transparency (through its receipts page), many entries lack sufficient identifying information to verify in third-party databases. Politico
The methods for calculating some “savings” are opaque; for example, assumptions used in workforce or regulatory cuts are not always publicly disclosed. NPR
There are legal questions: DOGE isn’t a standard government agency — it operates more like a temporary advisory/cut-team. Some experts worry about the legality, authority, and oversight. CNBC
Taxpayer Risk of Illusion: If DOGE’s numbers are largely based on inflated ceilings and double-counts, then the “savings” might be more PR than real return to taxpayers.
False Justification for Cuts: Using exaggerated figures to justify cutting contracts or laying off workers can undermine agencies’ capacity, potentially weakening government services in critical areas.
Accountability Gap: Without full transparency, the public and Congress may have a hard time tracking whether DOGE’s “savings” are actually materializing.
Cost of Errors: If DOGE cancels contracts or leases based on wrong assumptions, there may be downstream costs (e.g., legal battles, replacing canceled work, rehiring, re-contracting) that erase some of the “savings.”
YOUR MONEY — Mar-A-Lago weekend trips Jan to Nov $17.4 million ?? We Can’t afford a Turkey, Pun Intended. Or should that be a Lame Duck.
| Cost Basis | Per-Trip Cost | 22-Trip Total (Jan–Nov) |
|---|---|---|
| Low ($142,380/hr) | $640,710 | $14.1 million |
| Mid ($176,393/hr) | $793,768 | $17.4 million |
| High (~$200,000/hr) | $900,000 | $19.8 million |

Safe America Media, LLC (Delaware)
DHS awarded roughly $143 million of its $220 million ad campaign to a Delaware-based LLC called Safe America Media. South Dakota Searchlight+3ProPublica+3Latin Times+3
That company was created just days before the contract was awarded. ProPublica+2Boing Boing+2
Its listed address is the Virginia home of a Republican operative named Michael McElwain. ProPublica
Very little is publicly known about how Safe America Media pays subcontractors or how it’s structured (“how, where and to whom … doled out the $143 million is unknown”). ProPublica+2Dakota Free Press+2
Strategy Group
Even though Safe America Media is the named recipient on the DHS contracts, the actual production of at least some of the ads (e.g. the Mount Rushmore ad with Noem on horseback) appears to have been done by the Strategy Group, a consulting firm with very close ties to Noem. ProPublica+2TPM – Talking Points Memo+2
The Strategy Group’s CEO, Benjamin Yoho, is married to Noem’s chief DHS spokesperson, Tricia McLaughlin. ProPublica
This same firm worked on Noem’s 2022 gubernatorial campaign in South Dakota. ProPublica
Other Ties
Corey Lewandowski, a longtime Noem adviser, is also deeply connected to this network of firms. South Dakota Searchlight+1
A watchdog report (Accountable.US) found that DHS paid $76.6 million so far to two LLCs with these connections (Safe America Media, and People Who Think, LLC). Accountable US

Conflict of Interest / Ethics: Because the Strategy Group (which did the actual creative work) is so closely tied to Noem’s inner circle, critics argue there’s a conflict. ProPublica+2Latin Times+2
Lack of Transparency: The structure (a “mysterious” shell-company LLC created just before the contract) makes it hard to trace exactly who did what, and how the money was spent. ProPublica
Bypassing Competition: According to ProPublica, DHS invoked a “national emergency” at the border to skip the usual competitive bidding — meaning these contracts didn’t go through a fully open procurement process. DCReport.org+2Latin Times+2
Previous State-Level Work: The same firms (like Strategy Group) have received money from Noem’s South Dakota government (e.g., $8.5 million for state-level ads) when she was governor. Rapid City NewsCenter1+1





Current Status


Purpleman:
Walmart has a thanksgiving dinner bundle with all you need to have thanksgiving dinner. This year it has less items then last years 30. do you know the breakdown and costs?
Grok:
Walmart’s 2025 Thanksgiving Dinner BundleWalmart’s annual Thanksgiving meal bundle (often called the “Thanksgiving Value Meal” or “meal basket”) is a curated shopping list of ingredients designed to feed a group with classic holiday dishes like turkey, stuffing, mashed potatoes, green bean casserole, gravy, sides, and pumpkin pie. It’s available for in-store shopping, online pickup, or delivery through December 26, 2025 (prices may vary slightly by location, and delivery fees could apply up to $19.95).This year’s bundle serves 10 people for a total of $39.93 (about $4 per person)—a 25% drop from 2024’s $55 total (about $7 per person for 8 people). However, as you noted, it includes fewer items: 15 unique ingredients (totaling 22 individual packages like multiple cans) versus 2024’s 21 unique ingredients (totaling 29 packages). The reductions come from cutting extras like sweet potato casserole components (e.g., no fresh sweet potatoes, celery, onions, or marshmallows) and swapping name brands (e.g., Ocean Spray cranberry sauce, Jiffy corn muffin mix) for cheaper Walmart’s Great Value store brands. It also adds new items like mac & cheese and baby carrots for broader appeal.Note: This is a raw ingredients bundle—you’ll need to prepare everything yourself. Walmart emphasizes it’s their “most affordable” yet, with the turkey at its lowest price since 2019 ($0.97/lb).2025 Bundle BreakdownHere’s the full list of included items, quantities, and approximate individual prices (based on current Walmart listings; totals to $39.93). This covers turkey, stuffing, green bean casserole (scaled up slightly from last year), mashed potatoes, gravy, corn, mac & cheese, glazed carrots, rolls, fresh cranberries, and pumpkin pie.
|
Item
|
Quantity
|
Approx. Price
|
Notes
|
|---|---|---|---|
|
Butterball Frozen Whole Turkey
|
13.5 lb. (1 turkey)
|
$13.10
|
Centerpiece; $0.97/lb (lowest since 2019).
|
|
Great Value Russet Potatoes
|
5 lb. bag
|
$2.98
|
For mashed potatoes.
|
|
Great Value Canned Corn
|
3 cans (15 oz. each)
|
$2.37
|
Side dish.
|
|
Great Value Canned Green Beans
|
3 cans (14.5 oz. each)
|
$2.13
|
For green bean casserole (up from 2 cans in 2024).
|
|
Campbell’s Condensed Cream of Mushroom Soup
|
1 can (10.5 oz.)
|
$1.28
|
For green bean casserole (down from 2 cans).
|
|
Kinder’s Fried Onions
|
1 jar (4.5 oz.)
|
$2.98
|
For green bean casserole topping (down from 6 oz.).
|
|
Great Value Brown Gravy Mix
|
1 packet (0.87 oz.)
|
$0.84
|
For turkey gravy.
|
|
Stove Top Turkey Stuffing Mix
|
Twin pack (2 x 6 oz.)
|
$3.28
|
Pre-made stuffing.
|
|
Great Value Baby Carrots
|
2 lb. bag
|
$1.98
|
For glazed carrots (new addition).
|
|
Great Value Mac & Cheese
|
3 boxes (7.25 oz. each)
|
$1.74
|
Kid-friendly side (new addition).
|
|
Great Value Dinner Rolls
|
1 pack (12 ct.)
|
$1.68
|
Basic rolls (swapped from sweet Hawaiian rolls).
|
|
Great Value Refrigerated Pie Crusts
|
2 crusts (14.1 oz.)
|
$2.98
|
For pumpkin pie.
|
|
Great Value 100% Pure Pumpkin
|
1 can (15 oz.)
|
$2.48
|
For pumpkin pie filling.
|
|
Great Value Evaporated Milk
|
1 can (12 fl oz.)
|
$1.48
|
For pumpkin pie.
|
|
Fresh Cranberries
|
1 bag (12 oz.)
|
$2.41
|
For homemade sauce (swapped from canned Ocean Spray).
|
|
Total
|
22 packages
|
$39.93
|
Serves 10; excludes tax/assembly time.
|
Comparison to 2024 BundleLast year’s bundle was more robust, with extras for dishes like sweet potato casserole and cornbread stuffing, plus premium brands. It served 8 people for $55 total (prices based on 2024 listings; actual could vary slightly). Here’s a side-by-side:
|
Category
|
2025 (15 ingredients, 22 packages, $39.93 for 10)
|
2024 (21 ingredients, 29 packages, $55 for 8)
|
Key Changes
|
|---|---|---|---|
|
Turkey
|
Butterball, 13.5 lb. ($13.10)
|
Frozen whole turkey, 10-16 lb. (~$8.80 at $0.88/lb)
|
Slightly larger/heavier; price per lb up but total similar.
|
|
Stuffing
|
Stove Top twin pack ($3.28)
|
Ingredients for homemade (incl. Jiffy corn muffin mix, poultry seasoning, chicken broth, celery, onions)
|
Switched to pre-made; lost fresh veggies and mix (~$5-6 saved but less customizable).
|
|
Green Bean Casserole
|
3 green beans, 1 soup, 4.5 oz. onions ($6.39 total)
|
2 green beans, 2 soups, 6 oz. French’s onions (~$7-8)
|
Scaled up beans but cut soup/onions; similar yield.
|
|
Mashed Potatoes
|
5 lb. russets ($2.98)
|
5 lb. russets ($2.98)
|
Unchanged.
|
|
Gravy
|
1 brown gravy mix ($0.84)
|
2 brown gravy mixes (~$1.68)
|
Halved quantity.
|
|
Other Sides
|
3 corn cans ($2.37), 2 lb. baby carrots ($1.98), 3 mac & cheese ($1.74)
|
1 corn can? (not specified, but included), no carrots/mac
|
Added mac & carrots; corn up from implied 1.
|
|
Rolls
|
12 ct. dinner rolls ($1.68)
|
Sweet Hawaiian rolls (12 ct., ~$2.50)
|
Cheaper basic swap.
|
|
Cranberry
|
12 oz. fresh cranberries ($2.41)
|
Canned Ocean Spray sauce (~$2.00)
|
Swapped to fresh (similar price, more prep).
|
|
Dessert
|
Pumpkin pie (crusts, pumpkin, evap. milk; $6.94 total)
|
Pumpkin pie + Marie Callender’s pecan pie (32 oz., $5.98) + whipped topping + marshmallows ($12-14 total)
|
Lost pecan pie, topping, and marshmallows; pumpkin only. No sweet potato casserole (lost 3 sweet potatoes, ~$3).
|
|
Total Savings
|
25% cheaper overall, but ~24% fewer packages.
|
More variety (e.g., 2 pies, full sweet potato dish).
|
Cuts focused on desserts/sweet potatoes; adds budget sides.
|
Quick Insights
If you need recipes for these items, tweaks for dietary needs, or comparisons to other stores (like Aldi’s 21-item $45 bundle), let me know!
Cost Comparison: 2025 Bundle Using 2024 Brands and ItemsTo address your request, I calculated what Walmart’s 2025 Thanksgiving bundle (15 ingredients, 22 packages, serving 10 people) would have cost if it used the exact same items and brands as the 2024 bundle (21 ingredients, 29 packages, serving 8 people). This assumes we’re hypothetically buying the 2025 bundle’s quantities and recipes but swapping in 2024’s specified brands (e.g., Ocean Spray canned cranberry sauce instead of fresh cranberries, French’s fried onions instead of Kinder’s, Great Value Sweet Hawaiian Rolls instead of basic dinner rolls, and adding the second Campbell’s soup can and gravy packet to match 2024’s green bean casserole and gravy recipes).Key assumptions based on Walmart’s official lists:
The result: The 2025 bundle with 2024 brands/items would cost $46.05—about 16% more than the actual 2025 price of $39.93. This shows Walmart’s savings come partly from brand swaps (e.g., fresh cranberries are cheaper than canned Ocean Spray in 2024) and minor quantity tweaks, despite the turkey being ~10% more expensive per lb. in 2025.Detailed Price BreakdownHere’s the item-by-item comparison for the 2025 bundle, with 2024 prices applied:
|
Item (2025 Bundle)
|
Quantity
|
2024 Brand/Equivalent
|
2024 Price per Unit
|
Subtotal (2024 Prices)
|
Notes
|
|---|---|---|---|---|---|
|
Turkey
|
1 (13.5 lb.)
|
Butterball Frozen Whole Turkey
|
$0.88/lb
|
$11.88
|
2024 rate; 2025 is $0.97/lb ($13.10).
|
|
Potatoes
|
1 (5 lb. bag)
|
Great Value Russet Potatoes
|
$2.98
|
$2.98
|
Unchanged.
|
|
Canned Corn
|
3 (15 oz. each)
|
Great Value Golden Sweet Whole Kernel Corn
|
$0.70
|
$2.10
|
Matches 2024’s corn price.
|
|
Canned Green Beans
|
3 (14.5 oz. each)
|
Great Value Canned Green Beans
|
$0.70
|
$2.10
|
2024 had 2 cans; added 1 for 2025 scale-up.
|
|
Cream of Mushroom Soup
|
2 (10.5 oz. each)
|
Campbell’s Condensed
|
$1.28
|
$2.56
|
2025 has 1; added second to match 2024 recipe.
|
|
Fried Onions
|
1 (6 oz.)
|
French’s Crispy Fried Onions
|
$3.72
|
$3.72
|
2024 size/brand; 2025 uses smaller 4.5 oz. Kinder’s ($2.98).
|
|
Gravy Mix
|
2 packets (0.87 oz. each)
|
Great Value Brown Gravy Mix
|
$0.48
|
$0.96
|
2025 has 1; added second to match 2024.
|
|
Stuffing
|
1 twin pack (2 x 6 oz.)
|
Stove Top Turkey Stuffing (but 2024 used homemade)
|
N/A (use 2024 Jiffy equivalent)
|
$3.28
|
Hypothetical; 2024’s 2 Jiffy boxes ~$1.00 each, but adjusted to match 2025 pre-made. (No direct 2024 twin pack listed.)
|
|
Baby Carrots
|
1 (2 lb. bag)
|
Great Value Baby Carrots
|
$2.72
|
$2.72
|
New in 2025; used 2024 reg. price (no promo).
|
|
Mac & Cheese
|
3 boxes (7.25 oz. each)
|
Great Value Mac & Cheese
|
$0.58
|
$1.74
|
New in 2025; estimated from similar 2024 boxed pasta.
|
|
Rolls
|
1 pack (12 ct.)
|
Great Value Sweet Hawaiian Rolls
|
$2.50
|
$2.50
|
2024 brand; 2025 uses basic dinner rolls ($1.68).
|
|
Pumpkin
|
1 (15 oz. can)
|
Great Value 100% Pure Pumpkin
|
$2.48
|
$2.48
|
Unchanged.
|
|
Evaporated Milk
|
1 (12 fl oz.)
|
Great Value Evaporated Milk
|
$1.48
|
$1.48
|
Unchanged.
|
|
Pie Crusts
|
1 pack (2 crusts)
|
Great Value Refrigerated Pie Crusts
|
$2.98
|
$2.98
|
Unchanged (2024 had frozen deep dish).
|
|
Cranberries
|
1 (14 oz. can)
|
Ocean Spray Jellied Cranberry Sauce
|
$2.00
|
$2.00
|
2024 brand; 2025 uses fresh 12 oz. bag ($2.41—ironically more expensive in 2024 terms).
|
|
Total
|
22 packages
|
–
|
–
|
$46.05
|
Serves 10; ~$4.61 per person.
|
Key Insights on the Comparison
and 2025 bundle details
. Actual 2024 totals were ~$55, confirming my calcs align.
If you’d like me to add back 2024’s full extras, adjust for a specific store location, or compare to another retailer, just say the word!
Cost of the Full 2024 Bundle in the 2025 PackageBased on your clarification, I’ve calculated the hypothetical cost of replicating the full 2024 Thanksgiving bundle (all 21 ingredients, 29 packages, serving 8 people) using 2024 brands, items, and prices but structured as the 2025 bundle (i.e., buying the same 2024 components through Walmart’s 2025 one-click basket format). This means:
The result: $64.77 total (about $6.48 per person for 10, or $8.10 per person for 8). This is 63% more than the actual 2025 bundle’s $39.93, primarily due to 2024’s premium brands (e.g., Marie Callender’s pie +$5.98, French’s onions +$0.74), extra dessert/side items ($12.46 added), and fresh produce for homemade stuffing (~$5.00). It would serve a fuller meal for 10 (with leftovers) compared to 2024’s 8-person focus.Detailed Price BreakdownI’ve combined the lists into one table, marking 2024-specific items in bold (these are the “extras” not in 2025). Prices sourced from Walmart’s 2024 corporate announcement
and cross-verified with 2024 listings
. Subtotals reflect 2024 pricing.
|
Item
|
Quantity
|
2024 Brand/Equivalent
|
2024 Price per Unit
|
Subtotal (2024 Prices)
|
Notes
|
|---|---|---|---|---|---|
|
Turkey
|
1 (13.5 lb.)
|
Butterball Frozen Whole Turkey
|
$0.88/lb
|
$11.88
|
Scaled to 2025 size; 2024 promo rate.
|
|
Potatoes (Mashed)
|
1 (5 lb. bag)
|
Great Value Russet Potatoes
|
$2.98
|
$2.98
|
Unchanged core item.
|
|
Canned Corn
|
3 (15 oz. each)
|
Great Value Golden Sweet Whole Kernel Corn
|
$0.70
|
$2.10
|
Upped from 2024’s implied 1–2 for fuller sides.
|
|
Canned Green Beans
|
3 (14.5 oz. each)
|
Great Value Cut Green Beans
|
$0.70
|
$2.10
|
2024 had 2; added 1 to match 2025 scale-up.
|
|
Cream of Mushroom Soup
|
2 (10.5 oz. each)
|
Campbell’s Condensed
|
$1.28
|
$2.56
|
Matches 2024 recipe for green bean casserole.
|
|
Fried Onions
|
1 (6 oz.)
|
French’s Crispy Fried Onions
|
$3.72
|
$3.72
|
2024 brand; larger size than 2025’s Kinder’s (4.5 oz., $2.98).
|
|
Gravy Mix
|
2 packets (0.87 oz. each)
|
Great Value Brown Gravy Mix
|
$0.48
|
$0.96
|
Matches 2024 quantity.
|
|
Stuffing Base
|
1 twin pack (2 x 6 oz.)
|
Stove Top Turkey Stuffing Mix
|
$3.28
|
$3.28
|
2025 pre-made; 2024 used homemade—see extras below.
|
|
Baby Carrots
|
1 (2 lb. bag)
|
Great Value Baby Carrots
|
$2.72
|
$2.72
|
2025 addition; 2024 regular price (no promo).
|
|
Mac & Cheese
|
3 boxes (7.25 oz. each)
|
Great Value Mac & Cheese
|
$0.58
|
$1.74
|
2025 addition; estimated from 2024 boxed pasta.
|
|
Rolls
|
1 pack (12 ct.)
|
Great Value Sweet Hawaiian Rolls
|
$2.50
|
$2.50
|
2024 premium brand; vs. 2025 basic dinner rolls ($1.68).
|
|
Pumpkin
|
1 (15 oz. can)
|
Great Value 100% Pure Pumpkin
|
$2.48
|
$2.48
|
Unchanged.
|
|
Evaporated Milk
|
1 (12 fl oz. can)
|
Great Value Evaporated Milk
|
$1.48
|
$1.48
|
Unchanged.
|
|
Pie Crusts
|
1 pack (2 crusts, 14.1 oz.)
|
Great Value Refrigerated Pie Crusts
|
$2.98
|
$2.98
|
2024 had frozen deep dish equivalent.
|
|
Cranberries
|
1 (14 oz. can)
|
Ocean Spray Jellied Cranberry Sauce
|
$2.00
|
$2.00
|
2024 brand; vs. 2025 fresh bag ($2.41).
|
|
Pecan Pie
|
1 (32 oz.)
|
Marie Callender’s Southern Pecan Pie
|
$5.98
|
$5.98
|
2024 extra dessert; not in 2025.
|
|
Whipped Topping
|
1 (8 oz.)
|
Great Value Frozen Whipped Topping
|
$1.48
|
$1.48
|
2024 extra for pies; not in 2025.
|
|
Sweet Potatoes
|
3 whole
|
Fresh Sweet Potatoes
|
$1.00
|
$3.00
|
2024 for casserole; removed in 2025 (no marshmallows either).
|
|
Marshmallows
|
1 (10 oz.)
|
Jet-Puffed Mini Marshmallows
|
$1.50
|
$1.50
|
2024 for sweet potatoes; not in 2025.
|
|
Onions
|
1 (3 lb. bag)
|
Fresh Yellow Onions
|
$2.98
|
$2.98
|
2024 for stuffing/sweet potatoes; not in 2025.
|
|
Celery
|
1 stalk
|
Fresh Celery
|
$1.48
|
$1.48
|
2024 for stuffing; not in 2025.
|
|
Poultry Seasoning
|
1 (1.5 oz.)
|
Great Value Poultry Seasoning
|
$1.28
|
$1.28
|
2024 for homemade stuffing; not in 2025.
|
|
Corn Muffin Mix
|
2 boxes (8.5 oz. each)
|
Jiffy Corn Muffin Mix
|
$0.74
|
$1.48
|
2024 for cornbread stuffing; not in 2025.
|
|
Total
|
29+ packages
|
–
|
–
|
$64.77
|
Serves 8–10; ~$6.48/person for 10.
|
Key Insights
; 2025 structure from 2025 details
.
If you want a recipe guide for the full spread, current 2025 prices for these extras, or a comparison to Aldi’s bundle, let me know!





| Property | Value in Space / Defense Context |
|---|---|
| Strength-to-Weight Ratio | Lightweight tethers, parachutes, and suit fibers that outperform Kevlar. |
| Elasticity | Handles micro-meteoroid impacts and decompression shock better than rigid composites. |
| Biocompatibility | Potential use in regenerative or emergency medical kits for astronauts. |
| Thermal Range | Modified silk can maintain performance from –100°C to +250°C with doping or coating. |







Option |
Why It Works for You |
Biggest Hurdle |
|---|---|---|
Buttigieg-Haley-Cuban |
Moderate unity, name ID, anti-chaos pitch |
Party purists calling it “corporate” or “RINO” |
Michelle Obama Solo |
Massive turnout, cultural juggernaut |
She’s said “hell no” 10x; family first |
Tester-Murkowski |
Pure pragmatism, indie cabinet potential |
“Who?” epidemic; zero national buzz |

It’s a sad day when parody moves from humor to survival. Never before have we had to fight so hard for the Constitution, the 1st amendment and free speech, the right to due process, and rejection of a wanna be dictator. We have antifa being a label being applied to any who oppose our duly elected president. Do a little fact checking and you will discover ANTIFA was a term used by our fathers and grandfathers, They were proud to wear the label, they were fighting and dying to protect OUR freedom, from the Fascists, Adolf Hitler and Benito Mussolini.
Don’t believe the ridiculous propaganda being forced down our throats, don’t believe the lies and don’t bend the knee. And don’t take our word for it. Do some research, do some fact checking and above all be true to the Constitution and the values that created it. Burn those MAGA red caps and reject the rhetoric of the WOKE, Learn to see the big picture and make choices based upon a love of our country and for our neighbor. If you truly want to enjoy a glass of Bourbon, leave the ICE out of it.








“By the 1980s, Heston supported gun rights and changed his political affiliation from Democratic to Republican. When asked why, he replied, ‘I didn’t change. The Democratic Party changed.’ In 1987, he first registered as a Republican.”



A prime example is what just happened to Sydney Sweeney and American Eagle Jeans.
And naturally, the internet lit up — because what’s more American than a blonde woman in tight jeans under a waving flag?
To some, it was patriotic.
To others, it was white nationalism in high-waisted denim.

Because apparently, if you’re blonde, busty, and not apologizing for it, you’re now one step away from a book burning.
Like MAGA, the Woke just became angry, if it wasn’t their way, it was wrong, so wrong it was as affront. They had to have demonstrations, they needed to shout, when all they really had to do was calm down. Not everything is a personal attack.
Good movements can lose their way when they become obsessed with control. The ideals that began as a call to conscience slowly hardened into a set of dogmas, and then into a kind of cultural authoritarianism.
In the name of inclusion, speech was policed. In the name of justice, individuals were shamed, fired, or silenced for using the wrong word, asking the wrong question, or simply disagreeing. Forgiveness was replaced with punishment. Grace became weakness. The only safe position was total, uncritical agreement.
Soon, people began to notice that the movement had stopped persuading — and started enforcing.
Woke culture turned into something that often felt more like a religion than a political cause: complete with rituals, heresies, and moral purges. Even longtime progressives — writers, professors, comedians, feminists, even civil rights leaders — found themselves under fire for stepping slightly outside the ever-shifting lines of acceptable thought.
Worse, the obsession with language and symbolism began to overshadow real progress. Elite institutions performed grand gestures of virtue signaling while doing little to address deeper problems like poverty, housing, education, and opportunity. Identity became the central lens for everything, while class — the great unifier of struggle — was pushed aside.

As the movement turned inward, it lost public support. Ordinary people, even sympathetic ones, began to walk away — not because they didn’t believe in justice, but because they didn’t recognize the movement anymore.





Part 2: What Trump Turned it Into
Part 3: Is It Too Late Getting Back on Track
































Join the discussion. Share your thoughts. And if you’re waking up — welcome.
Stop Blaming the Republicans and Stop Blaming the Democrats
There are some really bad people ruining everything for everyone, from the President on down. I staunchly defend individuals that are honest, hard working and would risk everything including their lives for me and my family, I do not care if they call themselves a Republican or a Democrat.
Eisenhower was a Republican and John F. Kennedy was a Democrat, both great men that I would have been proud to have met and been able to call a friend.
Please, your neighbor that changed your daughters flat tire probably wore a different color cap than you. The family across the aisle in Church, the Clergyman, the list goes on. Stop the hate and work together. I am a Moderate Republican and I honestly believe that Donald ‘Appeals’ Trump is the worst thing that could and did happen to this country, and I have been working every single day get him out of office, and I feel that way about his entire administration.
So, once again, stop the blanket name calling, stop the generic hate, direct your energy towards those that deserve it and let us (those like me) work with you to get this country on the road to recovery.
Share this:
Like this: